Seçimlerimizi Neye Göre Yapıyoruz?

Bunları öğrenmek, bilmek istemez misiniz?

Seçimlerimizi neye göre yapıyoruz? Satın aldığınız şeyleri niçin satın alıyorsunuz, tercihlerinizi neye göre yapıyoruz? En son arabanızı niçin aldınız? Siz bunları düşünürken size şunu söyleyebilirim. Sizin yaptığınız her şey veya gezegen üzerinde yaşayan her hangi bir insan yapabileceği her hangi bir eylemin dört tane sebebi olur! Bu dört başlık söyle; iyi gözüküyor, iyi hissettiriyor, akla yatkın, makul.

Tabi hemen herkes yaptığı davranışın akla yatkın ve makul olduğunu düşünmekte! Bu akla yatkın dediğimiz başlık diğer başlıklar arasında en önemsizi! Bir çok insan bazı şeyleri daha iyi gözüktüğü için, iyi hissettirdiği için yapıyorlar. Pek az insanda kulağa hoş geldiği için bir şeyleri yapmayı tercih edecektir.

Yaptığımız NLP temelli çalışmalar insanların içsel süreçlerini nasıl işlediğini araştırmaktadır;

Bir insanın iyi bir seçim, iyi bir karar vermek istediği zaman birden fazla seçeneğin bulunduğu yerden en iyisini seçmek istediğini pekala bilmekteyiz. Bir çok durumda seçim gücüne sahip olmayız ve bunların arasından neyi seçeceğimiz değil de belirli olan seçeneği ne zaman seçeceğimizi tarif ederiz! Bir çok durumda da iki kötü seçeneğe sahip oluruz. Bu bir ikilemdir!

Biz ne isteriz? İyi kararlar, iyi seçenekler! Yani bir şekilde bu seçimlerin temsil edilmesini bir şekilde de temsil edilen seçeneklerin arasından iyi olanı tercih etmek isteriz! Bunu da dört farklı şekilde gerçekleştiririz!

Birincisi, bir resim çizersiniz kafanızda ve seçeneklerin neler olduğunu hayal edersiniz. Bu resimlerden bir tanesi bize daha doğru gelir. Diğer resimlerle kıyasladığımızda seçtiğimiz resim daha güzel gelir. İkincisi ise, her bir seçeneği siz kendi içinizde temsil edersiniz ve temsil ettiğiniz anda seçeneklerden bir tanesi size diğerlerinden daha yakın gelecektir ve doğru olduğunu hissedeceksiniz seçeneklerden birini.

Tabi başka insanlarda aynı şekilde bu değerlendirmeyi yapacak ona da belki başka bir seçenek doğru gelecektir! Pek az insanın elinde bir çek list olup eleme yöntemiyle düşünüp gerçekleştirecektir bu seçimi.

Bu insanlar işte o zavallı ve kötü yönlendirilmiş, benim yaptığım seçim akla yatkın diyen insanlardır!

Integral NLP Koçluk Sertifika Programı | Online-Ücretsiz

3 günlük NLP, Koçluk, Beden Dili ve Mikro İfadeler online uluslararası sertifikalı eğitim programıdır.