İnsanın Kaç Duyusu Vardır?"dokuz duyuda uzlaşılmıştır"

İnsanın Kaç Duyusu Vardır?

Hepimizin bildiği 5 duyu ilk olarak aristotales tarafından sıralanmıştır. Ancak Aristotales bir çok konuda olduğu gibi bu konunda da yanılmıştır. (Örneğin kalbimizle öğrendiğimizi, arıların çürüöüş boğa leşlerinden ortaya çıktığını, sineklerin sadece 4 bacaklarının olduğunu söylemiştir.)

Üzerinde genellikle uzlaşılan 4 duyu daha vardır.

  • Isı Duyusu: Derimizde ısıyı hissetmemizi sağlayan duyu.
  • Denge Duyusu: İç kulaktaki sıvı içeren boşluklar tarafından yönlendirilir.
  • Ağrı Duyusu: Deride, eklemlerde ve organlarda hissedilen acının algılanmasıdır. İşin tuhaf kısmı beyinde acı reseptörü yoktur. Baş ağrıları sanılanın aksine beynin içinden gelmez.
  • İçalgı: Bu duyu, vücudunuzdaki bileşenleri görmediğinizde ya da hissetmediğinizde bunların nerede olduğunu bilinç altında bilmenizi sağlar. Örneğin gözlerinizi kapatın ve ayağınızı yukları aşağı sallayın. Ayağınızın vücudunuza göre nerede olduğunu yine de bilirsiniz.

 

Çoğu nöroloğun bu dokuzundan daha fazla duyu olup olmadığı konusunda kendi görüşü vardır. Bazıları 21′ e kadar duyu olduğunu ileri sürer. Açlık, susama, derinlik duygusu aslında birer duyu mudur? Sineztezi : Müziğin renk olarak algılanabilmesi için duyuların çatışması ve birarada hareket etmesi.

Bunların yanında hayvanların sahip olduğu bizde olmayan duyular da vardır. Köpekbalıkları elektirk içeren bölgeleri farkederler. Bazı kuşlar ve böcekler manyetik alanları algılarlar. Kızılötesi görüş baykuşlar geceleri avlanmak için geliştirdikleri bir duyudur.

Kaynak: Cahillikler Kitabı – J.Lloyd / J.Mitchinson